Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Aktualności

DZIEŃ ARCHIWISTY — 30 WRZEŚNIA 2021

Już w przyszłym tygodniu obchodzić będziemy Dzień Archiwisty, który ustanowiony został decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 r. Po Międzynarodowym Dniu Archiwów, obchodzonym od 2007 r., jest to drugie święto mające podkreślić funkcję archiwów i rolę archiwistów we współczesnym społeczeństwie.

Dzień Archiwisty obchodzimy 30 września, czyli w dzień św. Hieronima, który jest patronem m.in. archiwistów. Święto nie ma jeszcze takiej tradycji jak Międzynarodowy Dzień Archiwów. Zważywszy jednak, że jego obchody zaczynają nabierać własnego charakteru, z pewnością szybko przyjmie się jako święto, które ma uczcić zarówno pracowników archiwów zawodowo zajmujących się opieką, opracowaniem oraz udostępnianiem zbiorów archiwalnych, jak też tych, którzy czując potrzebę zachowania dla przyszłych pokoleń pamiątek przeszłości, dbają o nie w ramach działalności społecznej lub po prostu opiekują się w domowym zaciszu archiwami prywatnymi.

 

23 września 2021
Czytaj więcej o: DZIEŃ ARCHIWISTY — 30 WRZEŚNIA 2021

Informacja o funkcjonowaniu czytelni Archiwum Państwowego w Warszawie

Uprzejmie informujemy, że czytelnie Archiwum Państwowego w Warszawie od dnia 10 maja 2021 r. są czynne do odwołania w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki  w godzinach 9.00 - 15.30.

W związku z ograniczonym zakresem działalności czytelni, Archiwum przyjmuje zamówienia na akta   (rewers) w formie elektronicznej.

O terminie udostępnienia zamówionych materiałów klient zostanie poinformowany telefonicznie lub mailowo przez pracownika Archiwum. Udostępnienie akt odbywać się będzie na zasadach ogłoszonych przez Dyrektora Archiwum.

Regulamin korzystania z materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Warszawie w stanie epidemii SARS-Cov-2 stanowi załącznik nr 1 Zarządzenia nr 9/2021 Dyrektora Archiwum Państwowego w Warszawie.

O wszelkich zmianach będą Państwo na bieżąco informowani.

 

10 sierpnia 2021
Czytaj więcej o: Informacja o funkcjonowaniu czytelni Archiwum Państwowego w Warszawie
Powiększ zdjęcie Plakat%20informacyjny

Kompleksowa modernizacja energetyczna Oddziału w Otwocku

Budynek otwockiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie został zakwalifikowany do termomodernizacji w ramach projektu finansowanego ze środków europejskich. 22 budynki należące do 17 Archiwów Państwowych w całej Polsce przejdą kompleksową termomodernizację. Przyczyni się to do znacznego zwiększenia ich energooszczędności i jest wyrazem opieki Państwa nad bogatym zbiorem archiwalnym. To kolejne, po termomodernizacji szkół artystycznych, przedsięwzięcie proekologiczne i chroniące polskie dziedzictwo kulturowe, realizowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Umowę ws. finansowania prac podpisali 5 lipca: wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński oraz zastępca Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski  w obecności Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka.

13 lipca 2021
Czytaj więcej o: Kompleksowa modernizacja energetyczna Oddziału w Otwocku
Powiększ zdjęcie

SKANOWANIE DESTRUKTÓW

W pracowni digitalizacji Archiwum Państwowego w Warszawie rozpoczęły się prace nad odzyskiwaniem pozostałości treści dokumentów z zespołu Urząd Pracy w Warszawie (Arbeitsamt Warschau) z okresu okupacji. Trafiły one do archiwum będąc w stanie daleko posuniętego rozkładu -   z powodu destrukcyjnego działania wilgoci i mikroorganizmów 19 jednostek archiwalnych określono jako nieodwracalnie zniszczone. Mimo dezynfekcji nadal stanowią wysokie zagrożenie z powodu wydzielania dużej ilości szkodliwego pyłu i alergenów, dlatego zajmują się nimi pracownicy APW zaopatrzeni w odpowiednie środki ochrony osobistej. Dokumenty są delikatnie oddzielane od siebie i skanowane karta po karcie.

9 lipca 2021
Czytaj więcej o: SKANOWANIE DESTRUKTÓW
Powiększ zdjęcie Logo%20sowa%20educare

V OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ARCHIWISTÓW I HISTORYKÓW „Educare necesse est… — Rzeczpospolita małych ojczyzn”

w dniach 30 czerwca–1 lipca br. odbędzie się piąta już konferencja z cyklu „Educare necesse est…”. Podobnie jak wcześniejsze, ma ona na celu wymianę doświadczeń trzech środowisk na co dzień pracujących ze źródłami — archiwistów, nauczycieli oraz pracowników wyższych uczelni. W tym roku obrady poświęcone będą zagadnieniom z dziedziny historii lokalnej i regionalnej (Historia „naszej małej ojczyzny”, czyli miejsce, rola i znaczenie historii lokalnej i regionalnej; Historia lokalna i regionalna w edukacji szkolnej; Źródła archiwalne do historii lokalnej i regionalnej — charakterystyka i możliwości ich praktycznego wykorzystania). W przeciwieństwie do spotkań z lat poprzednich będą się one odbywać, ze względu na warunki pandemiczne, w systemie online — na platformie Google Meet.  

 

23 czerwca 2021
Czytaj więcej o: V OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ARCHIWISTÓW I HISTORYKÓW „Educare necesse est… — Rzeczpospolita małych ojczyzn”