Strona główna   Kontakt    Dojazd   Mapa strony        

Marszałek Sejmu Cezary Grabarczyk otworzył w parlamencie wystawę pod tytułem: „WOLA PAMIĘCI — CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI”

Sejm_Wola_Pamieci_01.JPGEkspozycja przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Towarzystwem Przyjaciół Woli. Na wystawie przedstawiono  dzieje budowy cmentarza poległych bohaterów Powstania Warszawskiego.

„Powstanie warszawskie pochłonęło tysiące ofiar, ale najtragiczniejszy był los tych, którzy wymordowani bestialsko przez hitlerowskich oprawców zginęli w miejscach masowych egzekucji w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.” — pisał autor relacji z pogrzebu ekshumowanych ofiar zbrodni nazistowskich, który odbył się w Warszawie 6 sierpnia 1946 r. Tego dnia prochy spalonych powstańców i cywilów spoczęły na Woli, na nowym wówczas Cmentarzu Powstańców Warszawy.

 

Czytaj dalej...
Dodano 11.09.2014 r.
E-KARTKA 1939 - aplikacja mobilna

aplikacja.JPGArchiwum Państwowe jako partner  projektu „e-kartka z historii. Warszawa 1939”, zaprasza do pobrania mobilnej aplikacji „e-kartka 1939” oraz odwiedzenia portalu wrzesien39.waw.pl.

Portal to multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia miasta między 15 sierpnia, na dwa tygodnie przed wybuchem wojny, a niemiecką defiladą zwycięstwa 5 października 1939 roku. Każdy dzień z prezentowanego kalendarium zawiera szereg tekstów źródłowych z dzienników, pamiętników i prasy, zdjęć, map, materiałów audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować dzień po dniu życie mieszkańców stolicy.

Aplikacja to dostep e-kartek na swoim telefonie. Codziennie otrzymasz krótką informację, o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie google oraz mapie z 1939 roku. Aplikacja ma także możliwość porównywania fotografii archiwalnych ze zdjęciami użytkownika, dzięki czemu tworzy on wyjątkową galerię na swoim telefonie. Kliknij, aby przejść do strony projektu...

 

ap_demo_3.png ap_image_6.png ap_image_7.png ap_image_10.png ap_image_11.png ap_image.png
           

 

Dodano 28.08.2014 r.
Udział Archiwum w obchodach 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

70rocznica_wystawa04.JPGW tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Archiwum Państwowe w Warszawie włączając się w uroczyste obchody przygotowało kilka wydarzeń.

Pierwszym z nich jest plenerowa wystawa fotografii „Obrazy z życia mieszkańców Stolicy - Powstanie Warszawskie 1944”, zrealizowana wspólnie z Fundacją Artbarbakan i Stowarzyszeniem Konserwatorów Czasu. Wystawa, którą prezentujemy przez cały sierpień na terenie Międzymurza Starego Miasta w Warszawie, to unikatowe zdjęcia Joachima Joachimczyka i Tadeusza Bukowskiego - żołnierzy AK, fotografików Powstania, pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie.

Na fotografiach nie widzimy głównych starć zbrojnych, bombardowań, aresztowań i egzekucji. Przedstawiają one miejsca, ludzi i towarzyszące im emocje – „niecodzienną codzienność” tamtych sierpniowych dni w Warszawie. Na uwagę zasługują zwłaszcza obrazy - fotografie ukazujące zwykłych mieszkańców miasta i ich starania o przetrwanie czasów wojny. Widzimy ich niepewność jutra, codzienną walkę o zachowanie życia, ryzyko, jakie podejmują, by zaspokoić codzienne i zwyczajne potrzeby.
 

Dodano 13.08.2014 r.
„WOLA PAMIĘCI — CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY NA WOLI” — WYSTAWA ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W WARSZAWIE

4_gazeta_ludowa.jpgWe wtorek, 5 sierpnia br., o godzinie 18.00, pod Pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, na Skwerze Pamięci, przy zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności odbędą się uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli. Wezmą w nich udział m.in. Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent m.st. Warszawy, burmistrz Westerlandu Petra Reiber z wyspy Sylt, powstańcy warszawscy oraz mieszkańcy Woli.

Ekshumacja na Woli z terenu szpitala św. Stanisława. "Gazeta Ludowa" 1947, nr 21 (AAN)

 

Dodano 05.08.2014 r.
Od dobroczynności do samorządności. Komitety Obywatelskie w okresie I Wojny Światowej

01mini_Romanow.jpgPrezentujemy wybrane dokumenty zgromadzone w zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Otwocku,  obrazujące działalność Komitetów Obywatelskich, które powstały po wybuchu I wojny światowej. Celem ich było niesienie pomocy ludności dotkniętej bezpośrednio lub pośrednio klęskami wojny. Tworzyli je przede wszystkim właściciele ziemscy, księża i miejscowa inteligencja. Na terenach opuszczonych przez Rosjan, do czasu wejścia nowych okupantów, Komitety organizowały władzę administracyjno – porządkową. Po zajęciu ziem Królestwa Polskiego przez Niemców,  decyzją Generał - Gubernatora Warszawskiego z dnia 15 września 1915 r. Komitety Obywatelskie zostały rozwiązane.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Dodano 29.07.2014 r.
Honorowy Obywatel Łowicza

honorowy_obywatel_01.jpgW dniu 18.06. br. w sali barokowej łowickiego muzeum odbyła się uroczysta sesja rad miejskich Łowicza, Redy i Lublińca, podczas której został wręczony Markowi Wojtylakowi tytuł Honorowego Obywatela Łowicza. W uroczystości wzięli udział radni i burmistrzowie trzech siostrzanych miast, J.E. Biskup Ordynariusz Łowicki ks. prof. Franciszek Andrzej Dziuba, Wojewoda Łódzki Paweł Bejda oraz poseł RP Cezary Olejniczak. Archiwa państwowe reprezentowali: Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Janina Gregorowicz. Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” przy APW, która wnioskowała o nadanie tytułu, reprezentował jej członek Witold Karpowicz.
W części oficjalnej nastąpiło odczytanie uzasadnienia dla przyznanego tytułu przez burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej dra Henryka Zasępę, wręczenie okolicznościowego medalu i dyplomu Markowi Wojtylakowi. Sesję zamknęło podpisanie porozumienia o współpracy Łowicza, Redy i Lublińca.

Serdeczne gratulacje koledze Markowi Wojtylakowi z okazji przyznanego tytułu przekazują pracownicy Archiwum Państwowego w Warszawie.
 

Marek_Wojtylak2.jpg honorowy_obywatel_02.jpg

 

Dodano 23.06.2014 r.
Zaproszenie na wystawę "Pamięć Świata, Pamięć Polski, Pamięć Warszawy"

9_wyst_rel_11.JPGArchiwum Państwowe w Warszawie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych i Stołeczna Estrada zapraszają do obejrzenia wystawy pt. „Pamięć Świata. Pamięć Polski. Pamięć Warszawy”- Krakowskie Przedmieście przy Skwerze ks. J. Twardowskiego.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 13.06.2014 r. z udziałem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Władysława Stępniaka. Wystawę można oglądać do 26 czerwca 2014 r.

 

 

Dodano 10.06.2014 r.
Poznańscy archiwiści z wizytą w Łowiczu

W dniu 13 czerwca łowickie Archiwum odwiedziła 32. osobowa wycieczka członków poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich na czele z prezesem dr. Janem Miłoszem. Wizyta rozpoczęła się od powitania w siedzibie Archiwum przez kierownika Marka Wojtylaka, który przedstawił historię obiektu i zasób archiwalny. W imieniu gości - kierownik wycieczki - Pani Elżbieta Rogal ofiarowała w darze dla Archiwum reprodukcję dokumentu fundacji klasztoru cystersów w Łeknie z 1153 r., pochodzącego z zasobu AP w Poznaniu.

Poznańscy archiwiści mieli okazję zwiedzić miasto oraz spotkać się z burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim. Goście zwiedzili też łowicką katedrę, gdzie spoczywają szczątki 12 prymasów Polski, oraz muzeum, w którym oglądali całość ekspozycji historycznej i etnograficznej.

poznanscy_archiwisci_lowicz01.JPG

poznanscy_archiwisci_lowicz02.JPG

poznanscy_archiwisci_lowicz03.JPG

 

Dodano 24.06.2014 r.
Łowicz – Międzynarodowy Dzień Archiwów

lowicz_miedzynarodowy_dzien_archiwow_01.jpgZ okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów 10.06. br. w sali Łowickiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie pt. „Archiwa w służbie społeczności lokalnej", którego organizatorami było Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu i Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. O pracy i zadaniach stojących przed Archiwum opowiadali: kierownik jednostki Marek Wojtylak oraz jej pracownicy – Alina Petrykowska i Anna Raróg.

Dodano 16.06.2014 r.
Archiwum na V Warszawskim Pikniku Archiwalnym

00.JPGArchiwa warszawskie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów już po raz piąty uczestniczyły w V Warszawskim Pikniku Archiwalnym ”, który odbył się w sobotę 7 czerwca 2014 r. pod hasłem „Warszawa w kalejdoskopie archiwów. Klimaty warszawskie".

W tym dniu swoje drzwi otworzył pałac Raczyńskich, w których gości przyjmowały trzy warszawskie archiwa państwowe: Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD), Archiwum Państwowe w Warszawie (APW) oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC).
 

Dodano 16.06.2014 r.

<< Powróć 1 2 3 4 5 6 7 Dalej >>

Powered by CuteNews